Neverte, prosím, šarlatánom

Autor: Katarína Kafková | 28.9.2016 o 7:05 | Karma článku: 4,97 | Prečítané:  1619x

Aj vy ste to už počuli? Že rakovinu vylieči konopný olej a cukrovky sa môžete natrvalo zbaviť len za 11 dní?  Veď cesta k zdraviu je jednoduchá a rýchla, len nepodľahnúť tlaku farmafiriem. Môj názor? Bludy!

Často sa stretávam s vami, spolupacientmi, v rôznych ambulanciách, ktoré navštevujem sama alebo so svojimi blízkymi. Vždy ma však nepríjemne prekvapia informácie o „zázračných spôsoboch liečby“, ktoré si my, pacienti, navzájom odovzdávame. Niekto vsadil na unikátne byliny, špeciálne šťavy, iný na teóriu prekyslenia organizmu, či zázračné ruky istého liečiteľa. Množstvo týchto teórií podporujú i rôzne konšpiračné internetové stránky. A hoci nie som striktne zaujatá proti akejkoľvek alternatívnej liečbe, neustále upozorňujem - ľudia, verte predovšetkým svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

Lekár – špecialista má patričné vzdelanie a skúsenosti. Vo svojom odbore sa neustále a zo zákona vzdeláva. Robí si atestácie, navštevuje odborné semináre a konferencie, mnoho prípadov konzultuje so svojimi kolegami nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pri vašej liečbe berie do úvahy najnovšie výskumy. Pozná všetky nové lieky, spôsoby liečby, aj inovácie v tejto oblasti. Vie, na aké vyšetrenia vás má poslať, aké sú možné komplikácie liečby a ako im môžete predchádzať. Navyše počas svojej praxe získal cenné poznatky, čo v liečbe funguje a čo je len výmysel, založený na placebo efekte.

Nesmierne dôležitá je spolupráca lekára a pacienta najmä v prípade onkologického ochorenia. Vtedy je potrebné začať s racionálnou indikovanou liečbou čo možno najskôr. Každý jeden pacient je osobitý, choroba môže byť v rôznom štádiu, telo môže a nemusí reagovať na liečbu. Práve ošetrujúci lekár vie na základe svojich skúseností rýchlo reagovať. Pri každej jednej kontrole skontroluje , čo treba a navrhne ďalší postup. Pošle vás na akékoľvek potrebné vyšetrenie, nastaví pre vás osobne tú najlepšiu liečbu. Odpovie vám na všetky otázky, ktoré mu položíte. Ak mu budete dôverovať a dodržiavať jeho odporúčania,  verte, bude vždy na vašej strane.

Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie. Choroba nám ukáže, že niekde robíme chybu. Či už pri výbere stravy, nedostatkom pohybu, obľubou „jedov“ alebo zlým životným štýlom. A preto vás opätovne prosím: neverte šarlatánom a urobte všetko pre to, aby ste si zachránili váš život. Lebo čas, ktorý je potrebný na plnohodnotnú liečbu, vám už nikdy nikto nevráti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?