Táto krajina nie je pre starých, chorých a slabých

Autor: Katarína Kafková | 29.2.2016 o 8:08 | Karma článku: 7,98 | Prečítané:  1239x

Dôstojná staroba našich seniorov asi nie je zaujímavá téma. Rovnako ako dôstojné podmienky dlhodobo chorých pacientov, ich ošetrovateľov a rodín, ktoré sa o nich starajú. Táto krajina naozaj nie je pre starých, chorých a slabých.

Pred štyrmi mesiacmi som spolu so zástupcami poskytovateľov sociálnych služieb protestovala pred Úradom vlády SR. Žiadali sme zmenu súčasného financovania sociálnych služieb a starostlivosti o dlhodobo chorých občanov. Nakoľko štát tento problém vôbec nerieši, mnohé rodiny dnes preto musia samé znášať finančne aj časovo náročnú starostlivosť o svojich starších príbuzných. Tento problém som opísala aj v mojom októbrovom blogu.

Náš protest neostal bez reakcie. Pomoc pri riešení problému prisľúbil samotný pán minister. Osobne vystúpil a sľúbil, že prehodnotí možnosť vrátenia 60-dňovej lehoty na umiestnenie odkázaného seniora v zariadení sociálnych služieb do zákona – aby ľudia nezomierali bez pomoci samosprávy.

Ďalším sľubom bolo zvýšenie príspevkov v odkázanosti, ktorého výška nestačí na mzdy opatrovateľov tak, aby bola na úrovni minimálnej mzdy, ktorej zvýšenie bolo nedávno schválené. Žiaľ ostalo len pri sľuboch. Nezaviedla sa dokonca ani povinnosť preplácať ošetrovateľské výkony sestier v zariadeniach sociálnych služieb. Skrátka status quo.

Čo sa však zmenilo sú dotácie pre opatrovateľské agentúry. Tie, ktoré pomáhali doteraz, pravdepodobne zaniknú. Na Silvestra, keď väčšina ľudí oslavuje a nesedí za počítačom na internete, totiž nestihli poslať svoje žiadosti o dotáciu. Ak by to aj stihli, podmienka doručiť žiadosť a jej prílohy v papierovej forme do 11:30, aj so všetkými dokladmi a potvrdeniami, ktoré vydávajú štátne inštitúcie, bola nesplniteľná. Cesta z východného Slovenska do Bratislavy trvá minimálne 5 hodín. Čiže by ste museli vyraziť o 6:00 ráno. Nehovoriac o tom, že by ste už mali mať všetky doklady pripravené. Z 50 miliónovej európskej dotácie, určenej  na opatrovateľskú činnosť, sa preto tešia nové agentúry. Niektoré bez zamestnancov, iné zas bez klientov. Len na Spiši tak o prácu prišla stovka zamestnancov charity. Ale hlavne, o svojich opatrovateľov prišlo 300 starých, chorých a slabých ľudí. Tí teraz sami nevedia, čo sa s nimi bude v najbližších dňoch diať.

Dôstojná staroba našich seniorov asi nie je zaujímavá téma. Rovnako ako dôstojné podmienky dlhodobo chorých pacientov, ich ošetrovateľov a rodín, ktoré sa o nich starajú. Táto krajina naozaj nie je pre starých, chorých a slabých. My sa ale nevzdávame. Podľa nás si seniori zaslúžia, aby sme sa o nich postarali najlepšie ako vieme a pomohli im v jeseni ich života. Preto budeme na tento problém aj naďalej upozorňovať vládu, poslancov aj celú verejnosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?