Starý systém v nemocniciach treba zmeniť

Autor: Katarína Kafková | 25.1.2016 o 9:23 | (upravené 25.1.2016 o 13:40) Karma článku: 13,65 | Prečítané:  5168x

Už niekoľkokrát som upozorňovala na veľmi zlý stav slovenských nemocníc. Aj keď by som pri tejto konštatácii mohla použiť aj silnejšie slovo, nechám to na váš posudok. 

Väčšina z vás, ktorí ste sa v našich špitáloch buď liečili alebo ste boli navštíviť svojich blízkych, dobre viete, aké slovo použiť.

Naše nemocnice zaspali dobu a môžem dokonca povedať, že zostali niekde v 80-tych rokoch v bývalom režime. Väčšina z nich začala fungovať práve vtedy a funguje v rovnakom systéme aj dnes. Pacienti sa tlačia na troj či štvorlôžkových izbách ako sardinky. Často majú k dispozícii len jedno sociálne zariadenie a umývadlo. Sprchy aj toalety sú staré, špinavé a veľakrát aj plesnivé. Ideálne podmienky pre život baktérií. Zo stien opadáva omietka, zo stropov visia káble, linoleum už je takmer čierne a keď chcete použiť výťah, radšej sa presvedčte, či za dverami naozaj je. A to stále opisujem slovenské nemocnice a nie miesto z hororového filmu.

Miesta v izbách je tak málo, že keď je potrebné pacienta previezť, musia sa najprv odsunúť ostatné postele, aby sa k nemu personál vedel dostať. Okná sú drevené, nefunkčné a netesnia. Sama som bola svedkom, ako ich v niektorých nemocniciach obkladajú paplónmi, aby cez ne nefučalo. Ani to však niekedy nestačí, keďže samotné kúrenie nestíha izby vykúriť. Prípadne prestane fungovať úplne, tak ako sa to udialo na Antolskej nemocnici už niekoľkýkrát. Pritom tá je jedna z najmladších a najmodernejších. V lete zas nastáva iný problém. Pacienti sa potia na posteliach v rozpálených izbách. Vymoženosti ako klimatizácia k nám zjavne ešte nedorazili. A keď sa chcete osviežiť, zas je tu tá „príjemná“ sprcha, do ktorej radšej nevkročíte. Naozaj si slovenský pacient, ktorý platí za zdravotnú starostlivosť veľa peňazí, zaslúži takéto podmienky na liečbu? Myslím si, že vzhľadom na západoeurópske ceny, ktoré už niekoľko rokov platíme, máme právo aj na západoeurópsku liečbu.

Zmenou systému však nemyslím len zlepšenie technického stavu našich nemocníc, ale aj skvalitnenie ich služieb. Chýbajúce hygienické vybavenie, či zdravotnícky materiál, zlá strava, nedostatočná kapacita sestier a lekárov. To je len pár najdôležitejších vecí, ktoré nefungujú. Preto tvrdím, že systém treba zmeniť celý. Nie je predsa normálne, aby si pacienti museli nosiť toaletný papier, mydlo či uterák. To, že dostanú balíček od zdravotnej poisťovne, nepovažujem za riešenie, ale len za akési zalepenie očí.  V systéme, kde jedna sestra má na starosti 20 a viac pacientov, nie je niečo v poriadku. Preto sa ani nečudujem sestrám, že protestujú za lepšie podmienky.  Nechcú ich predsa len pre seba, ale aj pre nás pacientov.

Starý systém v nemocniciach nefunguje a v posledných rokoch sa navyše stále zhoršuje.  Tu ale nepomôže už len rekonštrukcia alebo výstavba nových nemocníc. Musí sa zmeniť celý systém riadenia a poskytovania zdravotnej starostlivosti. Inak sa slovenské zdravotníctvo nikdy nepohne dopredu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?