Predstavte si, že cukrovkou trpí takmer celá Bratislava

Autor: Katarína Kafková | 14.12.2015 o 7:10 | (upravené 14.12.2015 o 8:31) Karma článku: 9,16 | Prečítané:  3074x

340 000 diabetikov. Taký obrovský je počet ľudí na Slovensku trpiacich touto chorobou. Len minulý rok pritom v ambulanciách pribudlo viac ako 22 000 prípadov. To je 60 nových pacientov každý jeden deň.

Strašia nás stále viac. Rastúce čísla civilizačných chorôb. Ukazujú nám zrkadlo dnešnej doby. Sú výsledkom nášho životného štýlu – spôsobu, ako moderný človek žije.

Ako vždy na konci roka, máme tu nové štatistiky o zdravotnom stave Slovákov. Opäť ukazujú nárast. Nejde však o vyššie čísla pôrodnosti, ktoré by určite potešili našu vymierajúcu krajinu. Tieto skôr ukazujú ten opačný trend. Ukazujú, že epidémia civilizačných ochorení naberá na sile. A konkrétne mám na mysli toho najznámejšieho tichého zabijáka „Cukrovku“.

Každého z nás určite teší, že Slovensko pomaly ekonomicky dobieha vyspelé krajiny. V niektorých ukazovateľoch sme však už na svetovej úrovni dávno. Svoje o tom vedia povedať slovenskí diabetológovia, ktorým len minulý rok v ambulanciách pribudlo viac ako 22 000 diabetikov. To je 60 nových pacientov každý jeden deň. Hrozivé číslo, čo poviete.

A teraz si predstavte, že by cukrovku mal takmer každý obyvateľ Bratislavy. Prečo? Lebo taký obrovský je počet ľudí trpiacich na Slovensku diabetom. Konkrétne sme už prekročili hranicu 340 000 diabetikov. To ja takmer 7% celej populácie Slovenska, alebo, ako som už spomenula, takmer celá Bratislava. Je to pre vás slabý varovný signál ? Tak vám ešte prezradím, že ročne na túto chorobu alebo jej sprievodné choroby zomrie takmer 900 Slovákov. Už sa jej bojíte? Dobre! Pretože cukrovky sa báť treba, je to nebezpečná a smrteľná choroba.

Teraz, keď už máte strach, mám pre vás aj dobrú správu. Vo väčšine prípadov môžete tejto chorobe predchádzať. Najdôležitejšími faktormi jej vzniku sú totiž vaša nadváha, obezita a nízka fyzická aktivita. Pomôcť si tak dokážete často aj sami, ak chcete. Nie je to ani extrémne ťažké a asi ste tieto rady už párkrát čítali. Pre istotu ich ale zopakujem aj ja. Viac pohybu, častejšie cvičenie a menej jedla. Aké jednoduché, že? Ak na to však sami nemáte a veľkosti vášho oblečenia rastú k niekoľkým XXXXX, prosím, prosím neváhajte a nečakajte. Váš lekár vám určite poskytne adekvátnu pomoc a usmernenie v oblasti zdravého životného štýlu. Verte mi, stojí to za to.

A moja druhá prosba? Choďte na preventívnu prehliadku. Aj keď už v súčasnosti dokážeme cukrovku veľmi dobre liečiť, stále je to choroba, ktorá so sebou prináša množstvo komplikácií, ktoré vám vedia pokaziť život. Avšak vďaka jej včasnému odhaleniu môžete problémy zredukovať na minimum a žiť svoj život dlhšie a kvalitnejšie.

Verte mi, stojí to za to.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?