Hodnota ľudského života na Slovensku klesá

Autor: Katarína Kafková | 11.11.2015 o 20:30 | (upravené 12.11.2015 o 14:45) Karma článku: 9,06 | Prečítané:  1952x

Chrípku či angínu mal asi už každý z nás. Čo však, ak trpíte niektorou ťažšou, či zriedkavou chorobou a potrebujete lieky? Máte problém. O tom, či ich dostanete, rozhoduje hodnota života – a tá meraná QUALY klesá.  

Koľko stojí rok nášho života?

Na začiatok treba uviesť, že QUALY nie je nejaký výmysel, ale medzinárodne uznávaný parameter. Slovensko však pri jeho zavádzani bolo oproti iným krajinám dôslednejšie, ako bolo nevyhnutné. Napríklad aj v tom, že sme tento parameter dali priamo do zákona pre schvaľovanie novej liečby. Väčšina krajín ho totiž používa iba ako pomocný vzorec, ktorý nie je pri schvaľovaní úhrady liekov záväzný.

A teraz tá zlá správa. Ako nám to teda na ministerstve nastavili? Váš rok života je hodný 25-násobku priemernej mzdy. Aktuálne približne 22 000 eur.  Pre slovenských pacientov to znamená, že ak je ročná liečba novým liekom drahšia ako je táto suma, na Slovensku ho jednoducho nedostanete. Ministerstvo ho nezaradí do kategorizácie a poisťovne ho tým pádom automaticky nepreplatia.

Pre príklad spomeniem nové onkologické lieky, či lieky z kategórie tzv. „Orphan“, ktorými sa liečia zriedkavé ochorenia. Ich vývoj je nákladný a kvôli tomu je vyššia aj ich cena. U nás tak nemajú takmer žiadnu šancu. A teraz tá oveľa horšia správa. Ceny nových liekov rastú oveľa rýchlejšie ako naša priemerná mzda. Hodnota našich životov tak každým rokom neustále klesá.

Keď spravíme krátke porovnanie so susednými krajinami, v Českej republike ide o sumu 35 000 eur a vo väčšine východoeurópskych krajín až o 3-násobok HDP na jedného obyvateľa. To by na Slovensku predstavovalo sumu takmer 54 000 eur. Teraz, keď to čítate, si určite myslíte, že si to celé vymýšľam. Že to predsa nie je možné, aby o lieku, ktorý vám môže predĺžiť a zlepšiť kvalitu života, rozhodoval matematický vzorec. 

Je to bohužiaľ tak. Ak teda nový liek chcete, ostáva vám pri súčasnom nastavení limitu štátom ešte posledná možnosť. Dohodnúť sa so zdravotnou poisťovňou na výnimke, alebo si to celé zaplatiť z vlastného vačku. 

Právo na liečbu

Viem, že v zdravotníctve chýbajú peniaze a dlhodobo na to upozorňujem. Rovnako chápem, že peňazí nemáme neobmedzene pre zdravotníctvo, školstvo, na sociálne dávky a preto je potrebné stanoviť nejaké rámce. Tu ale ide o zdravie pacientov, a najmä o ich životy. Ide o ľudí, ktorí chodili do práce, pomáhali budovať ekonomiku, platili dane a hlavne zdravotné odvody.

Majú právo na moderné a účinné lieky i liečbu. Nemôžeme za nich rozhodnúť. Musíme im dať aspoň možnosť dostať sa k liečbe, dať im čo najlepšiu nádej. Dopriať im čo najkvalitnejší a najdlhší život. Nikdy nevieme, kedy tým pacientom bude jeden z nás.

Čo je QALY?

QALY (Quality adjusted Life Year - náklady na získanie kvalitného roka života).

Vzorec počíta so štyrmi hodnotami. Náklady pôvodnej liečby odpočíta od nákladov navrhovanej liečby. Klinický prínos starého lieku odpočíta od klinického prínosu nového lieku (6 mesiacov života). Prežívanie sa vynásobí ešte parametrom hodnotiacim kvalitu života, ktorý sa nachádza v rozpätí 0 až 1 (0 = kvalita života pri plnom zdraví, 1 = smrť).

 

Ak sa vám článok páčil podporte ho na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?