Bratislava proti vozíčkarom a nevidiaciam

Autor: Katarína Kafková | 27.10.2015 o 8:00 | (upravené 27.10.2015 o 9:21) Karma článku: 9,73 | Prečítané:  1087x

Žijú tu medzi nami. Život sa s nimi nemaznal a naložil im toho na plecia oveľa viac ako nám. Ich choroby im sťažujú až znemožňujú chôdzu, pričom mnohí z nich sú nevidiaci, či odkázaní na vozíček.

Život telesne postihnutého občana je tak často doslova závislý na dostupnosti verejnej dopravy. Niektorí mestskí predstavitelia si to však nemyslia, a preto im bezplatné cestovanie v Bratislave jednoducho zrušili.

Možno by si mali na mesiac vyskúšať, aké je to vyžiť z 200 alebo 300 eurového invalidného dôchodku. Predstavte si, že zaplatíte bývanie, kúpite si lieky, bez ktorých neprežijete a ste radi, ak vám ostane na jedlo. A to hovorím len o základných ľudských potrebách. Nie o cestovaní, kultúre či zábave. Že si to neviete predstaviť? To asi nikto z nás, ale títo ľudia tak naozaj žijú. A páni poslanci sa rozhodli, že chcú od nich vyberať ďalšie peniaze za dopravu, ktorá je pri takom veľkom meste ako je Bratislava nevyhnutná. Peniaze, ktoré ťažko zdravotne postihnutí ľudia nemajú a ani v dohľadnej dobe mať nebudú.

Ešte horšie však dopadli ťažko zdravotne postihnutí, ktorí nemajú trvalý pobyt v Bratislave. Tí budú musieť zaplatiť za lístok ešte oveľa viac. Neviem, možno je to spôsob ako uzavrieť mesto pred obrovským nájazdom vozíčkarov a nevidiacich z celého Slovenska. Úprimne však tejto diskriminácii vôbec nerozumiem a myslím si, že práve hlavné mesto, by malo byť otvorené pre všetkých obyvateľov našej krajiny. 

A tak keď čítam ďaľšie vyhlásenie primátora Nesrovnala, že s týmto rozhodnutím nevie nič urobiť, napadá ma posledná otázka. Je Bratislava naozaj tak chudobná, že potrebuje vyberať peniaze od ťažko zdravotne postihnutých? Sme až tak sociálne cynickí? Možno by malo mesto siahnuť do iných peňaženiek. Keď každý deň vidím tie luxusné autá a honosné novostavby okolo nás, mám taký pocit, že peňazí je v Bratislave dosť. Čo tak hľadať dodatočné finančné prostriedky tam, a nie u ľudí, ktorí ich reálne nemajú. Alebo čo tak dať do poriadku hospodárenie mesta a tendre mestských firiem, kde sa naopak financie strácajú. Chápem, že developeri, finančné skupiny a významní podnikatelia majú silnejšie slovo, ako pár tisíc ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Ale možno by práve teraz vedenie mesta malo ukázať, že tie sľuby v predvolebnej kampani neboli len sľubmi.

Keď sa vám môj blog páčil, podporte ho prosím svojim hlasom na vybrali.sme.sk

Ďakujem pekne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?