Chorí seniori štát nezaujímajú

Autor: Katarína Kafková | 19.10.2015 o 7:00 | (upravené 19.10.2015 o 9:30) Karma článku: 15,87 | Prečítané:  4521x

Máme sa obávať, že sa o nás nebude mať kto postarať? Nechcem vás strašiť, ale ak sa situácia nezmení, radšej pripravte svoje deti, že im ostanete na krku.

Žijeme v sociálnom štáte. Aspoň tak nám to prezentujú naši politici. Je to forma štátu, ktorá by svojim občanom mala poskytovať ochranu pre rizikami, ktoré majú svoj pôvod v chorobe, invalidite, starobe a nezamestnanosti. Slovenskí politici však akosi na tieto svoje úlohy pozabudli, resp. ich preniesli na nás, občanov. V praxi to znamená „človeče, pomôž si sám“.

Jasným dôkazom zlyhania fungovania sociálneho štátu je súčasný stav financovania sociálnych služieb a starostlivosti o dlhodobo chorých občanov vrátane seniorov. Štát tento problém vôbec nerieši a mnohé rodiny dnes preto musia samé znášať finančne aj časovo náročnú starostlivosť o svojich starších príbuzných. Ľudí, ktorí celý život pracovali, platili dane i odvody s myšlienkou, že keď budú chorí a nevládni, štát sa o nich pomôže postarať.

Každý z nás raz zostarne. Niekto bude mať šťastie a dožije staroby v dobrom zdraví. Iných môže choroba pripútať na lôžko a budú potrebovať každodennú starostlivosť. Máme sa obávať, že sa o nás nebude mať kto postarať? Nechcem vás strašiť, ale ak sa situácia nezmení, radšej pripravte svoje deti, že im ostanete na krku. Sama dobre viem, čo je to každodenná starostlivosť o rodiča. Starám sa o našu ťažko chorú mamičku, ktorá má problémy sama sa umyť, či najesť. Musím jej zháňať lieky, zdravotnícke pomôcky, vybavovať rôzne potvrdenia či vyšetrenia. Celá starostlivosť je viacmenej na pleciach našej rodiny, a to ešte chodíme každý deň do práce a zabezpečujeme fungovanie domácnosti. Rovnako takto fungujú na Slovensku aj mnohé iné rodiny.

Musíme týmto chorým pacientom, ako aj ich príbuzným uľahčiť život a integrovať všetky potrebné služby na ich starostlivosť pod jednu inštitúciu. Aj preto som podporila protest za dôstojnú starobu našich seniorov. Chýbajúci zákon o dlhodobej starostlivosti spôsobuje chaos, na ktorý doplácajú práve dlhdobo a ťažko chorí pacienti a ich rodiny. Nevedia, čo majú robiť, ako postupovať a celá komunita je tak odkázaná najmä na svojpomoc. Vzdajme úctu tým, ktorí tvrdo pracovali, obetovali sa, aby sa nám žilo lepšie. Ide o našich rodičov a starých rodičov, ktorí nás vychovali. Seniori si zaslúžia, aby sme sa o nich postarali najlepšie ako vieme a pomohli im v jeseni ich života.

 

Keď sa vám môj blog páčil, prosím podporte ho svojím hlasom na vybrali.sme.sk. Ďakujem pekne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?